• Nie dość że dobre to jeszcze w przystępnej cenie!

  - Marta

   
 • Bez wątpienia najlepsze kosmetyki jakie stosowałam

  - Alina

   
 • W swoim salonie używam tylko Earthnicity

  - Daria

   
 • Po prostu super!

  - Joanna

   
 • Kosmetyki mineralne są na prawde wydajne

  - Agata

   
 

Czy naprawdę warto stosować kosmetyki mineralne?

kosmetyki mineralne

Do niedawna kosmetyki mineralne uchodziły za produkt niemalże zbawienny i wielką rewolucję świecie kosmetyki. Entuzjazm jednak znacznie osłabł i do tego pojawiły się liczne głosy krytyki. Czy naprawdę warto stawiać na kosmetyki mineralne?

Naturalność na wyrost

Najczęściej podnoszonym przez krytyków tego rodzaju kosmetyków argumentem jest to, że wcale nie są naturalne. Składniki do nich, minerały, produkowane są bowiem w laboratoriach, gdzie część minerałów uzyskuje się na drodze reakcji chemicznej, a część poprzez oczyszczanie surowców.

Co ciekawe, w tym samym procesie powstają składniki zarówno do kosmetyków mineralnych i klasycznych, bo w końcu mika, tlenek cynku czy tlenek żelaza znajdują się we wszystkich kosmetykach. Nie można zatem mówić, że kosmetyk mineralny jest naturalny, ale tak naprawdę ta etykieta nie jest ważna.

Związki organiczne

Najważniejsza różnica pomiędzy kosmetykami mineralnymi i klasycznymi odnosi się do związków organicznych obecnych w kosmetykach klasycznych. Dodaje się je po to, by skórę nawilżyć, niwelować zmarszczki i opóźniać efekt starzenia. Do tego dodaje się jeszcze barwniki, substancje zapachowe i niesławne parabeny, czyli konserwanty. To właśnie te substancje odpowiadają za zdecydowana większość uczuleń i podrażnień. Rezygnacja z nich to jednak utrata efektów, jakie dają, więc chociaż kosmetyki mineralne, dla przykładu, nie powodują trądziku, nie są w stanie go też leczyć. 

Kosmetyki mineralne nie są niebezpieczne

Nieprawdą są jednak twierdzenia o zagrożeniach związanych z wykorzystywaniem kosmetyków mineralnych.Pojawiły się one zwłaszcza w związku z tlenochlorkiem bizmutu, który miał wywoływać reakcje alergiczne i tak zresztą się działo. Relacje pomijały jednak fakt, że problemy miały miejsce tylko w przypadku osób z bardzo delikatną skórą, które źle reagowały na wszystkie kosmetyki klasyczne. Mimo to, substancja została usunięta z kosmetyków mineralnych, co powinno uspokoić nawet najbardziej zatroskane osoby. Nie należy też się martwić drobinkami wnikającymi w skórę. Rozdrobnienie minerałów do poziomu, który by to umożliwiał, sprawiłoby, że kosmetyki mineralne zupełnie zatraciłyby swoje zdolności do krycia. Ten akurat problem nie istnieje zupełnie.